а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јужен

јужни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1996
1. Што се наоѓа на југ, што доаѓа од југ.
Англиски: southern Албански: jugor
Употреба: Географија
Примери:
Големи бранови ги заплиснуваа бреговите на јужните мориња.
јужен ветер
јужна хемисфера
2. За време - топол, пријатен.
Англиски: warm Албански: ngrohtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
јужно време
Изведенки
јужно прил.