а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јудаизам

(едн.) јудаизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25389
Сеопштиот начин на живот, поглед на светот, верата, традиционалните верски и национални чувства на Евреите.
Англиски: judaism
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК