а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југ

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2114
1. Една од страните на светот.
Англиски: south Албански: jug
Употреба: Географија
Примери:
Прозорците од мојата соба гледаат на југ.
2. Област што се наоѓа во тој правец.
Англиски: south Албански: jug
Примери:
Земјите на југот од Европа.
Дојдена е од југот.
3. Области со блага, пријатна клима; топли краишта.
Англиски: south Албански: jugor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Птиците одлетаа на југ.
луѓето од југот
4. јужен ветер
Англиски: south wind Албански: erë jugore
Примери:
Дувнал југот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК