а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југоносталгичар

мн. југоносталгичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што сѐ уште чезнее за поранешната СФРЈ.
Примери:
Тој заговараше формирање регионална лига поради што го нарекуваа југоносталгичар.
Изведенки
југоносталгичарски прид.
југоносталгичарскиот
Пример: југоносталгичарски тонови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи