а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југоисточен

југоисточни
Вид збор: Придавка
Што се наоѓа на југоисток, што доаѓа од југоисток.
Англиски: south-eastern Албански: juglindor
Употреба: Географија
Примери:
југоисточна Европа
југоисточни говори
Изведенки
југоисточно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи