а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југозапад

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26720
Страна на светот меѓу југ и запад.
Англиски: southwest
Употреба: Географија
Примери:
Градовите на југозапад од државата растат побрзо од градовите на југоисток.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК