а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југозападен

југозападни
Вид збор: Придавка
Што се наоѓа на југозапад, што доаѓа од југозапад.
Англиски: southwestern Албански: jugperëndimore
Употреба: Географија
Примери:
југозападна Македонија
Слабо ветре дуваше од југозападната страна.
југозападни дијалекти
Изведенки
југозападно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи