а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југовина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Јужен, топол ветер.
Англиски: south wind Албански: erë jugu
Примери:
Меѓу столетните буки шумеше југовината.
2. Топло време што го носат јужните ветрови.
Албански: fryn jugu, kohë e nxehtë
Примери:
Се чувствуваше мирис на свежа југовина.
Беше југовина и снегот се топеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи