а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југа

југаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28595
1. За птица - испушта глас.
Албански: gugas
Употреба: Зоологија
2. плаче, кука
Англиски: lament Албански: qanë, vajton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел ден југа, сите ќе разберат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК