а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

југавица

мн. југавици
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид инсект што најавува топли ветрови.
Латински: Podura aquatica Англиски: water springtail Албански: lloj insekti, paraljamëron erë të nxehtë
Употреба: Зоологија
Примери:
Југавиците веќе не се јавуваа откај реката.
2. Вид пеперутка што во зима може да се види во куќите кога дува југо.
Латински: Macroglossum stellatarum Англиски: Hummingmoth Албански: lloj fluture në dimër kur fryn jugu
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК