а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јувелир

мн. јувелири
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што изработува накит од злато, од сребро и од скапоцени или полускапоцени камчиња.
Англиски: jeweler Албански: argjendar, artar
Употреба: Економија
2. Продавач на накит.
Англиски: jeweler Албански: argjendar, artar
Употреба: Економија
Изведенки
јувелирски прид.
јувелирскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи