а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јубилеј

мн. јубилеи
Вид збор: Именка, машки род
Прослава на годишнина од постоењето на некоја установа, од раѓањето, смртта или дејствувањето на некоја личност или од некој друг настан, обично на заокружен број години.
Англиски: jubilee
Примери:
Тоа е значаен јубилеј.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи