а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јотување

Вид збор: Именка, среден род
јотација
Употреба: Лингвистика
Примери:
Старо (прасловенско) јотување.
Ново јотување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи