а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јота

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Назив на грчката буква Ι, ι
Англиски: iota Албански: shkronjë greke, jota
Употреба: Лингвистика
2. Мало количество, малку.
Англиски: iota Албански: sasi e vogël
Употреба: Лингвистика , Преносно значење
Примери:
Ни (за) една јота - ни најмалку, ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи