а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јотација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Фонетско-фонолошки асимилативен процес при кој непалаталните консонанти во допир со сонантот /ј/ преминуваат во палатални; сп. јотување.
Употреба: Лингвистика
Примери:
јотацијата во туѓите зборови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи