а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јоргован

мн. јорговани
Вид збор: Именка, машки род
Вид грмушесто растение со гроздести, виолетови, розови или бели мирисливи цветови.
Латински: Syringa vulgaris Англиски: lilac Турски: erguvan Албански: jargavan
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи