а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јорган

мн. јоргани
Вид збор: Именка, машки род
Прошиена дебела прекривка, наполнета со памук или со волна.
Англиски: quilt Турски: yorgan
Примери:
Дишеше мирно под свилениот јорган.
Изведенки
1. јорганче ср.
мн. јорганчиња
дем.
2. јоргански прид.
јорганскиот
Пример: јоргански чаршаф
FlexiMac
 менување на македонски глаголи