а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јон

мн. јони
Вид збор: Именка, машки род
Атом или атомска група што има помалку (позитивен јон, катјон) или повеќе (негативен јон, анјон) електрони во однос на бројот на протоните во јадрото.
Англиски: ion Албански: jon
Употреба: Хемија
Примери:
слободни јони
водородни јони
Изведенки
јонски прид.
јонскиот
Што се однесува на јон.
Пример: јонска врска, јонски реакции
FlexiMac
 менување на македонски глаголи