а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јонизира

јонизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Врши јонизација.
Англиски: ionize Албански: jonizoj
Употреба: Хемија
2. (се јонизира) Се претвора во јон.
Англиски: ionize Албански: jonizohet
Употреба: Хемија
Изведенки
јонизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи