а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јок

Вид збор: Честичка
Одречен одговор.
Англиски: no Турски: yok
Употреба: Разговорно
Примери:
Имаш лu некој денар? Јок, немам ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи