а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јок

Вид збор: Прилог
За никаде, многу лошо.
Англиски: bad Турски: yok
Употреба: Разговорно
Примери:
Јок си се сторил.
Се направивме јок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи