а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јод

(едн.) јодот
Вид збор: Именка, машки род
1. Хемиски елемент од групата халогени елементи во цврста состојба со темно-сива боја.
Латински: (Ј) Англиски: iodine
Употреба: Хемија
Примери:
кристали од јод
2. Раствор од тој елемент во алкохол што се употребува во медицината за дезинфекција.
Англиски: iodine
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи