а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јодоформ

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Соединение на јод, водород и јаглерод, жолт прав со остар мирис што се става на рани за дезинфекција.
Употреба: Медицина , Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи