а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јоден

јодниот
Вид збор: Придавка
Раствор од тој елемент во алкохол што се употребува во медицината за дезинфекција.
Употреба: Медицина , Хемија
Примери:
јодна тинктура
јоден раствор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи