а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јога

(едн.) јогата
Вид збор: Именка, женски род
1. Религиозно филозофско учење во индиската традиција според кое преку самосовладување и медитирање може да се дојде до соединување на човекот со природата.
Англиски: yoga Албански: joga
Употреба: Религија
2. Систем од вежби за телесно и духовно прочистување и морално усовршување.
Англиски: yoga Албански: joga
3. јог
Албански: jogë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи