а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јероѓакон

мн. јероѓакони
Вид збор: Именка, машки род
Посветен ѓакон, калуѓер-ѓакон во православната црква.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Јероѓаконот од кичевскиот манастир бил монах и познат собирач на македонски народни умотворби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи