а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јеромонах

мн. јеромонаси
Вид збор: Именка, машки род
Свештеник-калуѓер во православната црква, калуѓер што може да ги врши сите свештенички активности како световниот свештеник.
Англиски: monk
Употреба: Црковен термин
Примери:
Ракописот го напишал јеромонахот Михаил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи