а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јери

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Назив за една старословенска буква што го означувала гласот 'грлено /и/', кој во современиот јазик се изедначил со /и/; знак
Латински: bi
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи