а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јеменија

мн. јемении
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Вид ниски чевли.
Англиски: moccasin Турски: yemeni
Употреба: Архаизам
Примери:
Нивните излитени јемении се влечкаа по калдрмата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи