а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јајчарник

мн. јајчарници
Вид збор: Именка, машки род
1. Место каде што се чуваат јајца.
Албански: vend ku ruhen vezë
2. Сандак за чување јајца.
Албански: sandëk për vezë