а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јајчарка

мн. јајчарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49632
1. Жена што продава јајца.
Англиски: egg merchant Албански: vezëshitëse
Употреба: Економија
2. Љубителка на јајца.
3. Вид печурка.
Латински: Amanita caesarea Англиски: Caesar's Mushroom Албански: lloj këpurdhe, këpurdha e Çezarit
Употреба: Ботаника