а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јајцевод

мн. јајцеводи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52657
Дел од женските полови органи, канал низ кој минува јајце-клетката од јајчниците до матката.
Англиски: Fallopian tube Албански: vepërçues
Употреба: Анатомија