а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јашмак

мн. јашмаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Парче платно што служи за покривање на лицето кај муслиманските жени.
Англиски: veil Турски: yaşmak Албански: vello, perçe
2. Стреа над огниште, внатре во куќата.
Албански: strehë mbi votër
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи