а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачмен

јачмениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на јачмен, што е од јачмен.
Англиски: barley Албански: elbi
Употреба: Ботаника
Примери:
јачмен леб, јачмена слама
јачмено брашно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи