а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачмен

(едн.) јачменот
Вид збор: Именка, машки род
Житно растение што се употребува како човечка и добиточна храна, како и за правење пиво.
Латински: Hordeum sativum Англиски: barley Албански: elb
Употреба: Ботаника
Примери:
Да му дадеш јачмен на магарето.
Го истоварија јачменот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи