а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачменче

мн. јачменчиња
Вид збор: Именка, среден род
Акутно, гнојно воспаление на лојните жлезди на очниот капак; чирче на очниот капак.
Албански: ulçerë, i thatë
Употреба: Медицина
Примери:
Му излезе јачменче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи