а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачмениште

мн. јачменишта
Вид збор: Именка, среден род
1. јачмен
Англиски: barley Албански: elb i madh
Употреба: Ботаника , Пејоратив
2. Нива посеана со јачмен.
Албански: arë me elb
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи