а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачменик

мн. јачменици
Вид збор: Именка, машки род
1. Јачмен леб.
Албански: bukë elbi
Примери:
Го изеде парчето јачменик и замина.
2. јачменче
Албански: ulçerë, i thatë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи