а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачка

јачкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Лелекнува, офнува, одвреме-навреме испушта гласови како израз на болка.
Англиски: groan
Примери:
Јачкаше како немоќна, слаба животинка.
Изведенки
јачкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи