а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачи

јачат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Лелека, офка, испушта гласови како израз на болка.
Англиски: moan Албански: ofshaj, rënkoj
Примери:
Тој стенкаше и јачеше сѐ повеќе.
Ранетите јачеа и бладаа во сонот.
2. одекнува
Англиски: resound Албански: oshëtin, tingëllon
Примери:
Јачеа камбаните на црквите.
Јачеше ѕвончето.
Изведенки
јачење ср.
глаг. им.
Пример: Од другата соба се слушаше јачење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи