а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јачина

мн. јачини
Вид збор: Именка, женски род
1. сила, моќ
Англиски: strength Албански: fuqi
Примери:
Земјотресот беше со јачина од пет степени според Рихтеровата скала.
Ја чувствуваше јачината на пладневното сонце.
2. цврстина, издржливост
Англиски: strength Албански: forcë, fuqi
Примери:
Јачината на јажето не беше доволна за да го издржи товарот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи