а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јација

мн. јации
Вид збор: Именка, женски род
Петта, последна молитва во денот кај муслиманите.
Англиски: prayer Турски: yatsı
Употреба: Религија
Примери:
Јацијата е добро да се клања на време.
Никогаш не ми поминала јација-намаз, а да ја немам клањато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи