а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јахта

мн. јахти
Вид збор: Именка, женски род
Помал луксузен брод, со едра или моторен, што служи за крстосување, за спортување и сл.
Англиски: yacht
Примери:
Беа поканети на забава на јахтата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи