а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јатрва

мн. јатрви
Вид збор: Именка, женски род
1. Сопруга на еден брат во меѓусебниот однос со сопруга на другиот брат (или со сопругите на другите браќа).
Албански: kunatë
Примери:
Двете другарки станаа јатрви, се омажија за двајца браќа.
Се караат како јатрви - не се во пријателски односи.
2. Декоративно зелјесто растение со цветови поставени грб со грб.
Латински: Amaryllis Англиски: Amaryllis Албански: amarilis
Употреба: Ботаника
Изведенки
јатрвка ж.
мн. јатрвки
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи