а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јато

мн. јата
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2484
1. Група птици или риби од ист вид што живеат или се движат заедно.
Англиски: flock, swarm Албански: flok, tufë
Примери:
јато бели лебеди
јато гулаби
Рибите се движат во јата.
2. Воопшто, група предмети.
Англиски: group Албански: grupë, tufë
Употреба: Преносно значење
Примери:
јато ѕвезди
јато авиони
Навечер секој се прибираше во своето јато.
Изрази
Се врати во своето јато - се врати меѓу своите.