а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаток

мн. јатоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19030
Конец, предено што се вткајува во основата при ткаење.
Албански: pe, fije
Примери:
Митра преде основа и јаток, се знае: за шајаци, за клашни или за покрови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК