а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јатак

мн. јатаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6836
1. Тој што ги заштитувал и им помагал на комитите и ајдуците во периодот на османлиското владеење на овие простори.
Англиски: accomplice Турски: yatak Албански: jatak
Употреба: Историја
Примери:
Малку се само два-тројца јатаци во селото.
2. заштитник на криминалци
Англиски: accomplice Албански: mbrojtës i kriminelëve
Употреба: Преносно значење
Изведенки
јатаче ср.
мн. јатачиња
дем.