а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јатаклак

мн. јатаклаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36046
Дејност што ја врши јатак.
Англиски: accomplice Турски: yataklık
Употреба: Разговорно
Примери:
Сака ортак да му биде во јатаклакот.