а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јатаган

мн. јатагани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4388
Вид долг, тенок, малку закривен ориентален меч, карактеристичен за османлиската војска.
Англиски: knife Турски: yatağan
Употреба: Историја
Примери:
остар јатаган
Се појавија сејмените со исукани јатагани.