а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јас

Вид збор: Заменка
Ранг: 33
1. (мене, ме; мене, ми; себе, си; себе, се) Лична заменка за прво лице еднина; се употребува за да се означи говорното лице.
Албански: unë
Примери:
Јас сум студент.
Јас го поканив да дојде.
Јас не реков ништо.
2. (ср.) индивидуа, личност, его
Англиски: me Албански: mua
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Моето второ „јас“.
Ништо не признава освен сопственото „јас“.
Задлабочен е во своето „јас“.